'Özel Eğitim Uzmanı Murat Koca'

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili bilgi verdi.

“Odaklama güçlüğü, konsantrasyon eksikliği, davranışları, dürtüleri kontrol edememe ve istekleri erteleyememe”nin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri olduğunu ifade eden Özel Eğitim Uzmanı Koca, “Bu özellikleri her çocukta görmek mümkündür. Fakat dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi koymak için, belirtilerin yedi yaşından önce ortaya çıkması, bireyin akademik ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olması gerekmektedir” dedi.

'NÖROBİYOLOJİK BİR PROBLEMDİR'

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuklarda ve gençlerde yaygın olduğunu ifade eden Özel Eğitim Uzmanı Murat Koca, - anne-babalar veya öğretmenlerin tutumlarından kaynaklanmadığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu genetik nedenli, nörobiyolojik bir problemdir.

Dikkat eksikliği olan bireyler; ayrıntılara dikkat edemez, dikkatini sürdürmede problem yaşar, verilen komutları ardada yerine getirmekte güçlük çeker, organize olmakta zorlanır, yoğun düşünme gerektiren işlerden kaçınır, eşyalarını sıklıkla kaybeder, dikkati kolayca dağılır.

Hiperaktivite/Dürtüsellik sorunu yaşayan bireyler; durduğu yerde duramaz, elleri, ayakları kıpır kıpırdır, uzun süre aynı yerde oturmada sorun yaşar, sessizce bir şeyle meşgul olmada sıkıntı yaşar motor takılmış gibi hareketlidir, bekleme gerektiren ya da sırayla yapılacak işlerde sorun yaşar.”

'BÜTÜNCÜL TERAPİ SÜRECİ GEREKİR'

Özel Eğitim Uzmanı Murat Koca, tedavi sürecine ilişkin şu bilgileri verdi: “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bireyin yaşamının bir çok alanını olumsuz yönde etkilediğinden bütüncül terapi süreci gerekmektedir. Bu süreç gerekli durumlarda anne-baba-öğretmen rehberliği, psikososyal müdahaleler ve etkili bir özel eğitim programından oluşmaktadır. Özel eğitim uzmanı tarafından takip edilecek programın içeriğini; odaklanmayı, konsantrasyonu ve dikkat süresini geliştirmeye yönelik beyin egzersizleri ve fiziksel egzersizlerdir.”